Dziedzictwo Polski, europejskie, światowe. Co je tworzy, czym ono jest? Pamiątki rodzinne? Historia miejscowości, mocno osadzona w historii kraju? Zabytki i pomniki? Książki i opowieści? Tradycje i zwyczaje? Czy może być nim jednocześnie smak chleba wypiekanego od lat w lokalnej piekarni oraz obraz namalowany przez znanego artystę, przedstawiający narodowego bohatera? Dziedzictwo to coś, co otrzymujemy w spadku po poprzednich pokoleniach ale i dorobek naszych czasów, który zostawimy dla następnych generacji. Jakie wartości to ze sobą niesie, a jakie obowiązki? Czy z dziedzictwem się identyfikujemy, czy przypominamy sobie o nim jedynie przy okazji okolicznościowych akademii? Dlaczego dziedzictwo może być groźne? Jak odkrywać je z dziećmi, bez wielkich słów, za to tworząc bliską relację? Jak się ma dziedzictwo do nowoczesności i jak może ono pomóc w rozwijaniu kompetencji ważnych dla społeczeństwa XXI wieku?
Odpowiedzi na te i inne pytania związane z dziedzictwem poszukamy w trakcie realizacji projektu „Moje, twoje, nasze dziedzictwo”. Jego częścią są:
Zasady uczestnictwa plik do pobrania : ogloszenie_oboz_wolontariacki_niedzica_2019
służących upowszechnianiu dziedzictwa organizowanych lokalnie przez uczestników obozu wolontariackiego dla mieszkańców okolicy.
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na zamku Dunajec w Niedzicy
Spotkanie z opowiadaczką historii, harfistką – Emilią Raiter
na temat dziedzictwa w szkołach, domach kultury i bibliotekach
dotyczących wolontariatu na rzecz dziedzictwa w środowisku szkolnym
na wydarzenia upowszechniające dziedzictwo w środowisku szkolnym, wpisujące się w hasło Szkolne Dni Dziedzictwa. Regulamin konkursu i plik do pobrania: Konkurs SDDK 2019
Projekt jest realizowany przez Fundację Plenerownia w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Partnerzy: SHS, Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy, Sztuka na kółkach