
Scenariusz Interaktywnego Centrum Fajansu we Włocławku
Plenerownia, 1 stycznia 2022
Opowieść o kultowej marce made in Poland, talerzach, wazonach i dzbankach w niebiesko-brązowe kwiaty, jakie większość z nas kojarzy z rodzinnego domu albo widziała u kogoś ze znajomych.
Był okres, że “Włocławki” można było spotkać w kuchni każdej modnej pani domu. To te inspirowane motywami ludowymi, ręcznie malowane dekoracje stały się częścią naszej wspólnej ikonosfery. Ale fajans z Włocławka ma także drugie, awangardowe oblicze. Hitem internetowych aukcji jest ceramika New Look, fantastyczne jeśli chodzi o kształty i zdobnictwo przedmioty z okresu tzw. Odwilży kulturalnej, czyli przełomu lat 50. i 60. XX w., okrzyknięte przez krytyków ikonami polskiego wzornictwa. Okazało się, że opowieść o fajansie z Włocławka ma wiele wątków, które można śledzić. Wystawa stara się zinterpretować ponad stuletnie dziedzictwo miasta i przybliżyć jego fenomen współczesnemu odbiorcy. Osobną ścieżkę zwiedzania proponuje dzieciom.
Scenariusz Interaktywnego Centrum Fajansu powstał na zlecenie Koza Nostra Studio i zajął I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji strefy historyczno-wystawowej w budynku dawnego Banku Gdańskiego we Włocławku.
Autor: Katarzyna Zarzycka