Hucisko, gdzie nasza Fundacja ma swoją siedzibę, to niewielka miejscowość nieopodal Krakowa, która ma olbrzymie szczęście do ludzi, moc historii zapisanych w domach i krajobrazie oraz wspaniałą przyrodę, która cieszy oko i karmi ducha. Jesteśmy dumni, bo z naszą wsią są związani czołowi reprezentanci polskiej kultury i sztuki współczesnej XX w., którzy przed laty zamienili ją w swoistą kolonię artystyczną. Żyjemy „w cieniu krzesła” – wizytówką Huciska jest gigantyczny Pomnik Krzesła, stojący przed domem światowej sławy reżysera, twórcy i teoretyka teatru, malarza Tadeusza Kantora i jego żony, malarki i aktorki Marii Stangret. W otoczonym parkiem zabytkowym dworze Lipowskich bywało wielu przedstawicieli sztuk wszelakich, a nawet nakręcono kilka filmów. Naszym sąsiadem był Kazimierz Mikulski – malarz, scenograf i wieloletni kierownik artystyczny krakowskiego Teatru Lalki i Maski „Groteska”.
Kontekst lokalnych zasobów kulturowych i przyrodniczych zainspirował nas do utworzenia w okolicy ekomuzeum – więcej na stronie www.ekomuz.pl. W Hucisku przygotowaliśmy natomiast ścieżkę kulturową, która prowadzi śladem najciekawszych mikrohistorii. Uzupełnia ją książka – spacerownik, która jest po części przewodnikiem, albumem, kroniką, zbiorem zasłyszanych opowieści oraz historii wydobytych z otchłani niepamięci. Powstawała równolegle ze ścieżką, dlatego „wędrowna” geneza wpłynęła na charakter wydawnictwa.
W środku na czytelników czeka niespodzianka – piękna ilustracja autorstwa artystki Aleksandy Rudzkiej-Miazgi, która w Hucisku prowadzi Ogród Sztuk i galerię.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO
na lata 2021-2030