Warsztaty zabytkoznawcze prowadzone w małych miejscowościach, szkolenia dla nauczycieli, publikacje. Projekt wielokrotnie wyróżniany.
Warsztaty z zakresu sztuki i dziedzictwa kulturowego organizowane dla mieszkańców małych miejscowości w lokalnych zabytkach. Projekt organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki. Zrealizowany w około 200 miejscowościach dzięki środkom MKiDN, samorządów, fundacji, itd.
GDZIE? – w zabytku.
Z KIM? – z profesjonalnymi animatorami kultury – absolwentami Historii Sztuki UJ, edukacji artystycznej ASP, przewodnikami Muzeum Narodowego w Krakowie, autorami warsztatów, konspektów zajęć i publikacji z zakresu sztuki i dziedzictwa kulturowego.
DLA KOGO? – dla wszystkich zainteresowanych.
Dlaczego „Sztuka na kółkach”?
Dlaczego naszym znakiem stała się Mona Lisa na hulajnodze?
Dlatego, że postanowiliśmy „wydostać” sztukę z ram i udowodnić, że można z nią obcować w różnych miejscach: nie tylko w muzeach i galeriach w dużych miastach, ale także w miasteczkach, na wsi, „u siebie”. Kółka podkreślają więc mobilny charakter naszego projektu, a Mona Lisa pokazuje, że nie taka sztuka poważna, nieżyciowa i niedostępna jak ją malują…
Realizacja projektu Sztuka na kółkach we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki – w 2017 r. Projekt polegał na organizacji
– dwóch obozów wolontariackich,
– serii warsztatów w zabytkach,
– cyklu 6 szkoleń dla nauczycieli dotyczących edukacji o dziedzictwie,
– konkursu dla szkół pn. Szkolne Dni Dziedzictwa Kulturowego oraz
– opracowania podręcznika Sztuka na kółkach, dotyczącego wykorzystania lokalnego dziedzictwa w edukacji, udostępnionego na wolnych licencjach w internecie.
Projekt odbywał się dzięki dotacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa w programie Wolontariat dla dziedzictwa oraz dzięki dotacji Zarządu Głównego SHS.
SZTUKA NA KÓŁKACH otrzymała specjalną uwagę Jury w konkursie na Nagrodę Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra 2017, została wyróżniona przez Narodowe Centrum Kultury jako jeden z najlepszych projektów w dziedzinie edukacji kulturalnej oraz zgłoszona do dorocznej nagrody FRDL. Projekt został również uznany za WZÓR DOBRYCH PRAKTYK i przestawiony w dwóch publikacjach NCK Edukacja i animacja oraz Nowe media + animacja kultury.
Zrealizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki Oddział Kraków.
Z projektem jest także związana nasza publikacja MYSZ BOGUMIŁ.